Най-добрата страна на лосарството



По дисциплината „Трайни култури“ /част Лозарство/ студентите от специалността Екология и опазване на околната среда  получават необходимите знания върху биологията на лозата, както и върху създаването и отглеждането на лозовите насаждения.

Целта на курса е да се дадат на студентите познания за морфологичните и биологичните особености и стопанско значение на овощните култури от умерената, субтропичната и тропична зона.

Капковото напояване дава възможност за контролирано водоподаване, благодарение на което лозето получава оптималното количество вода, от което се нуждае. Към нея може да се добави също торов инжектор, чрез който да се торовнасят полезни вещества.

Специално е акцентирано, върху ... Основи на овощарството

Резитбата е задължителен процес при отглеждането на лозя. По време на резитбата изцяло или частично се премахват зрели едногодишни пръчки, рамена и други надземни части на главината.

Първото пръскане обикновено се прави през март и преди набъбването на пъпките.

която също се открива в заразени стърготини, и при стратификация на присадените лозички дава симптоми.

  Най-големите предимствата на капковото напояване са:

Промените в климата оказват най-значимо влияние върху фенологията на лозовото растение. В много райони на страната се отчита по-ранно настъпване на вегетацията при отделните сортове лози и вследствие на по-високите температури самите фенофази протичат по-кратко. По-ранното начало на вегетацията при лозата често я поставя при висок риск от поражения от късен пролетен мраз, особено в някои райони на Северна, Северозападна и Източна България или в различни котловинни зони.

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от дълбока лозарство древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

Ароматът на червените вина съчетава черни и червени горски плодове, сливи, подправки, ванилия и ядки. Вкусът се характеризира с меки танини, балансиран, сочен, с плодова свежест.

Системата полива САМО в корените и не се влия от ветровито време;

Лозарството в България – състояние, перспективи и фитосанитарни проблеми

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *